Youth in Action Programma – Jongereninitiatieven (subactie 1.2.)
Doelstellingen en prioriteiten
Het programma richt zich vooral op activiteiten in de vrijetijdssfeer van jongeren, waarbij informeel leren (buiten de schooltijd) en jongerenmobiliteit centraal staan, evenals:
- bevordering van het actief burgerschap van jongeren in het algemeen en van hun Europees burgerschap in het bijzonder,
- ontwikkeling van de solidariteit en bevordering van de verdraagzaamheid onder jongeren, vooral met het oog op de versterking van de sociale samenhang in de Europese Unie,
- stimulering van het wederzijds begrip tussen jongeren in verschillende landen,
- versterken van de kwaliteit van de systemen die jongerenactiviteiten ondersteunen en van de capaciteit van de maatschappelijke organisaties op het vlak van jeugd,
- bevordering van de Europese samenwerking op jeugdgebied.
Permanente prioriteiten:
- Europees burgerschap,
- participatie van jongeren,
- culturele diversiteit,
- integratie van jongeren uit kansengroepen.
Europese en Vlaamse Prioriteiten voor het jaar 2010:
2010 is het Europees jaar van de bestrijding van armoede en sociale uitsluiting. Jongeren meer bewust maken van armoede, en welke rol zij kunnen spelen in de bestrijding ervan, staat in 2010 centraal. Jongeren uit kwetsbare groepen krijgen daarbij extra aandacht.
Europese en Vlaamse Prioriteiten voor het jaar 2011:
2011 is het Europees jaar van de vrijwilliger.
Projecten die de waarde en het belang van vrijwilligerswerk belichten, krijgen in 2011 specifieke aandacht. De klemtoon ligt op vrijwilligerswerk als een vorm van actieve betrokkenheid van jongeren en op het opdoen van nieuwe vaardigheden.
Andere prioriteiten voor 2011 zijn:
- Projecten die ondernemerschap en creativiteit van jongeren stimuleren, met specifieke aandacht voor jongereninitiatieven.
- Projecten rond werkloosheid, die bij werkloze jongeren de mobiliteit en actieve deelname in de maatschappij willen aanmoedigen.
- Projecten die jongeren meer bewust maken van armoede, en welke rol zij kunnen spelen in de bestrijding ervan. Jongeren uit kwetsbare groepen , waaronder jongeren van allochtone afkomst, jongeren met een beperking en roma jongeren krijgen daarbij extra aandacht.
- Projecten die via dialoog, samenwerking en uitwisseling op het vlak van jeugd tussen Europa en China bijdragen aan het Europa-China jaar 2011.
- Verspreiding van resultaten: wat levert deelname aan een Youth in Action project op voor jongeren, voor organisaties en hun achterban en voor beleidsmakers?
- Jongeren uit kwetsbare doelgroepen, met specifieke aandacht voor o.a. jongeren van etnisch-culturele minderheden, schoolverlaters en werkzoekenden en tienerouders.
- Jongereninitiatieven met een internationaal luik
Type activiteiten
Steun aan kleinschalige lokale jongerenprojecten. Buitenbeentje binnen het Programma Youth in Action, omdat de gesteunde projecten in eerste instantie plaatselijk werken. Het gaat over kleinschalige, vernieuwende projecten die de betrokken jongeren zelf bedenken en beheren. Ze ontstaan vanuit een nood van de lokale gemeenschap waarin ze leven. De projecten streven bij voorkeur naar het verwezenlijken van een concreet eindproduct.
Projecten met een internationale dimensie kunnen als transnationaal project ook bij de jongereninitiatieven terecht. Er wordt dan samengewerkt met 1 of meerdere buitenlandse groepjes van jongeren.
Groepen van minstens 4 jongeren tussen 15 en 30 jaar. Er is geen specifiek profiel, ieder groepje jongeren kan een aanvraag indienen. Een vzw zijn is niet noodzakelijk, ook een groepje niet-georganiseerde jongeren komt in aanmerking. De aanvrager mag een organisatie zijn, op voorwaarde dat het zelfbeheer absoluut gegarandeerd wordt.
-
Meer info vind je op deze websites. Je kan er ook de programmagids downloaden.
http://www.youthinaction.be/ (Nederlandstalige website voor Vlaanderen)
http://ec.europa.eu/youth (Algemene Europese website)
http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.htm (Website van het Executive Agency)
Nationaal Agentschap in Vlaanderen:
JINT vzw
Grétrystraat 26
1000 Brussel
T 022090720
E youthinaction@jint.be
http://www.jint.be/









