Europa voor de burger - Actief Europees gedenken (actie 4)
Het programma Europa voor de burger heeft de volgende specifieke doelstellingen:
— mensen uit lokale gemeenschappen in heel Europa samenbrengen om ervaringen, opvattingen en waarden uit te wisselen, van de geschiedenis te leren en aan de toekomst te bouwen;
— acties, debatten en reflectie over het Europees burgerschap en de Europese democratie, gedeelde waarden, gemeenschappelijke geschiedenis en cultuur stimuleren door samenwerking tussen maatschappelijke organisaties op Europees niveau;
— Europa dichter bij de burgers brengen door de waarden en prestaties van Europa uit te dragen en de herinnering aan het verleden levend te houden;
— de wisselwerking tussen burgers en maatschappelijke organisaties uit alle deelnemende landen stimuleren, door de interculturele dialoog te bevorderen en zowel de verscheidenheid als de eenheid van Europa te benadrukken, met bijzondere aandacht voor activiteiten die burgers uit lidstaten van de Europese Unie in haar samenstelling op 30 april 2004 en burgers uit lidstaten die na die datum zijn toegetreden, nader tot elkaar beogen te brengen.
Actie 4: Actief Europees gedenken (projectsubsidie)
Het doel van de projecten die in het kader van deze actie worden gesteund, is de herinnering aan de slachtoffers van het nazisme en het stalinisme levend te houden en te zorgen voor meer kennis en begrip bij huidige en toekomstige generaties over wat er is gebeurd in de kampen en op andere plaatsen waar burgers op grote schaal uitgeroeid werden, en waarom.
Een project mag niet langer duren dan 18 maanden.
Het programma staat open voor alle partijen die een actief Europees burgerschap bevorderen in een van de deelnemende landen op voorwaarde dat zij:
— een overheidsorgaan zijn, of
— een organisatie zonder winstoogmerk met een wettelijke status (rechtspersoon) zijn. Iedere actie van het programma richt zich echter op een specifieke groep organisaties. Daarom is in de programmagids voor iedere maatregel of submaatregel precies aangegeven welke organisaties in aanmerking komen.
Landen die aan het programma kunnen deelnemen:
— EU-lidstaten
— Kroatië,
— Albanië,
— de voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië.
De subsidie kan worden berekend aan de hand van twee verschillende methoden:
a) Vaste tarieven/vaste bedragen.
b) Begroting op basis van reële kosten. De aangevraagde subsidie mag in dat geval niet hoger uitvallen dan 70 % van de subsidiabele kosten van de desbetreffende actie.
De maximumsubsidie bedraagt 100 000 EUR. De minimaal toegekende subsidie is 10 000 EUR.
Meer lezen:
http://ec.europa.eu/citizenship/index_en.html
http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm (Uitvoerend Agentschap Onderwijs, audiovisuele media en cultuur)
Contact in Vlaanderen:
Marie Renier
Departement Cultuur, Jeugd, Sport en Media
Arenbergstraat 9
1000 Brussel
Tel: +32 2 553 06 70
Fax: +32 2 553 69 59
europavoordeburger@vlaanderen.be









